پریسا فوجی, کافه‌کتاب

مانیفست یک فمنیست در پانزده پیشنهاد

«برابری واقعی جایی برای خشم باقی نمی‌گذارد»

پست معرفی فیلم«Never Rarely Sometimes Always» را صرفا براساس تجربۀ زیستن به عنوان یک دختر در جامعه و خانوادۀ ایرانی، نوشتم.اتفاقا این فیلم نشان داد که عدم آموزش و ارتباط صمیمانه با کودکان از همان ابتدا آسیب‌پذیر بارشان می‌آورد و این، در هر گوشۀ دنیا می‌تواند اتفاق بیفتد و آن‌چنان ارتباطی هم به آزاد بودن جامعه ندارد.زنجیر باورها و اعتقادات غلط باید از هم بگسلد و به نظر من یک جامعه پیش از آزاد بودن، باید آزاده باشد!

چون تاحالا مطالعه‌ای در زمینۀ فمنیسم نداشتم، نوشتن آن پست باعث شد بفهمم که هیچ از فمنیسم نمی‌دانم و واقعا چقدر سخت می‌شود راجع به موضوعی حساس بنویسی.پس تصمیم گرفتم در این زمینه مطالعه کنم.از آن‌جایی که اخیرا به نامه و نامه‌نگاری علاقه پیدا کرده‌ام، به نظرم کتاب «مانیفست یک فمنیست» انتخاب مناسبی برای شروع بود.

چیماماندا انگوزی آدیشی، نویسنده و فمنیست نیجریه‌ای، نامه‌ای می‌نویسد در پاسخ به پرسش یکی از دوستانش -که می‌خواهد دخترش را از کودکی فمنیست بار بیاورد- و رئوس فمنیسم را در پانزده پیشنهاد به زبانی ساده خلاصه می‌کند.

این کتاب را می‌توانید مانند نامه‌ای دوستانه و صمیمانه در یک نشست نیم‌روزه بخوانید و در پایان یا باورهایتان با پیشنهادهای نویسنده مطابقت دارد و تکرار باعث تثبیت آن می‌شود و یا چشم‌هایتان شسته‌ شده است و می‌توانید جور دیگری هم به مسائل نگاه کنید.

پریسا فوجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *